Чаровният Марибор и фонтанът „Танцът на феите“
Първото ми впечатление от центъра на Марибор при бърз поглед от прозореца на колата беше цветя и пъстрота.

Не можахме да паркираме до площада и така, търсейки паркинг наблизо се озовахме до един от най-шашавите фонтани, които съм виждала.
Фонтан „Танцът на феите“

Точно преди да потънем в подземния перкинг забелязах фонтан с нещо като танцуваща двойка. После отидох до него и почнах да го обикалям. Кое е мъжа и кое жената – не ми стана ясно. Доста бързахме, затова започнах да го снимам от всички страни. Оставих анализа на фигурите за по-късно.

В крайна сметка се оказа, че фонтанът се казва „Танцът на феите“ и всъщност и двете фигури са женски. Така де… мъже феи няма.
Голяма плетеница от ръце, крака и други заоблени части на тялото… Изглеждаше ми, че танцуват танго, но така и не открих по-подробна информация.
Авторът на фонтана е Андрей Грабровец с псевдоним Габери, съвременен словенски художник, инженер, скулптор и фотограф. В ателиетата си в Марибор и Загреб, той изработва своите композиции от глина, гипс и дърво. След това ги излива от бронз, каквито са и преплетените в танц феи. Всъщност името на скулптурата е „Феите на Драва“, вероятно защото реката преминава през града.

Площадчето, на който е разположен фонтанът е заобиколен от различни общаствени сгради. Той е пред банката NKBM, от другата му страна е Францисканската базилика „Св. Мария – Майка на милостта“. магазини и други. Доста впечатляващ е чисто новият мотор BMW поставен в стъклена витрина наблизо.

За Марибор и други фонтани там
Град Марибор е вторият по големина в Словения, разположен е на река Драва. До Първата световна война населението е било на 80% германци. След присъединяването на Словения към бившата Югославия, много от тях напуснали града. Духът на Австро-унгарската империя ясно се забелязва в историческият център.

В средата на главния площад е посветената на жертвите от чумната епидемия композиция, каквито има в много европейски градове. Тук е старото кметство, старото казино и други исторически сгради.
Разбира се има множество кафенета и фонтан, който поне малко да разхлажда, когато лятното слънце нагорещи плочките на площада.
На стотина метра от площада е Католическата катедрала на Марибор. До нея е красивата сграда на пощата.
Срещу катедралата е университетската библиотека с малка градинка и езерце. В него има малък фонтан – скулптурата на момче с делва от която тече вода.

И накрая, след разходката по малките улички наоколо, отидохме и до старият мост над река Драва, която преминава през Марибор. Както прочетох, всеки уважаващ себе си турист трябва да си направи снимка на моста. Гледката наистина си заслужава.

Източници: https://en.wikipedia.org/wiki/Andrej_Grabrovec https://ru.wikipedia.org/wiki/Марибор
Текст и снимки: К. Найденова

Харесайте страницата ни във Facebook