Чешма „Бялата Анаста“ в Ловеч – две различни версии на легендата за красивата девойка.

„Там, дето тече на Баш-бунар водата, там си бели бяла Анаста платната.“ Така започва народната песен дала името си на над 100-годишната чешма. Намира се на известната в Ловеч алея „Баш бунар“, носеща името на естествения извор извиращ от едноименните скали.


Създаване на алея „Башбунар“ и чешмите
На мястото на малка пътека покрай река Осъм, през 1908г се появява покрита с трошен камък алея, по идея на ловешкия лесничей – Никола Василев. Наричат я „Бачо Кольо“ алея. Тогава се изграждат и двете чешми – Башбунарската и Езерото. През 50-те години на ХХ век се оформя паркът в сегашният му вид, а през 1968г. е поставена композицията с момата и момъкът, напиващ вода от стомната. Тогава чешмата променя името си.

Скулптор е Борис Бъчев, за композицията той естествено е повлиян от народната песен, а девойката е изобразена с характерна ловешка носия.
Според градските легенди – който пие вода от извора, завинаги остава в града, което си е малко и като проклятие. Или с две думи – не напивайте водата на Анаста, защото после няма да можете да отидете никъде другаде и ще си живеете вечно в Ловеч. Горкият момък, който напива стомната, не знае какво го чака.

Двете легенди за чешма „Бялата Анаста“
Но за това нищо не се споменава в самата народна песен. Всъщност има две тълкувания, два варианта на легендата за младата жена. Едната е тривиалната – богатият Кир Яначко ухажва Бялата Анаста и намеква, че ще ходи у тях да я иска за булка, така че тs да приготвя трапезите. (текстът на песента е в края).
Има и по-различна версия разказана от историка Пламен Ечков. Девойката живяла в 30-те години на XIX век, а съдбата й е свързана с недоверието на нейния годеник кир Яначко. Тъй като била красавица, много ергени я заглеждали. Затова той, подведен от завистливи клюкари, поискал проверка на девствеността й. Това станало в градската баня от нейни роднини. Невиността и обаче била доказана. Всъщност има и подвариант на втората история – че самия Кир Яначко пуснал клюката, че е имал любовни отношения с хубавицата. Това станало, защото баща и не искал да му даде Анаста за жена, а той искал да попречи на годежа и с друг жених. Но проверката в банята доказала неговата лъжа.

Ето такива са народните предания, има ги навсякъде у нас, за тях се разказва или се пее в песните.
Чешмата, за която разказвам, както се вижда е долу – в ниското, под нивото на самата алея, пролетно време водата от нея е изобилна, но през горещото лято, за съжаление е пресъхнала. Местните хора казаха, че само за една седмица, манаващата в близост река Осъм е спаднала над един метър. До нея се слиза по стълби, около нея е чисто и добре поддържано и има много цветя. До чучурите е сложена табела с цитат от народната песен.
За разлика от пресъхналите чучури на Бялата Анаста, другата чешма в края на Башбунар алея е доста обилна – явно изворът и много по-пълноводен.

Разхождайки се в парка за спасение от летните жеги, влечението към водата е от силно, по-силно. Лениво течащата река Осъм, заедно с красивите дървета край нея представят едни вълшебни гледки – винаги е така, когато има вода и напяват:
Песента Бяла Анаста
Там, дето тече на Баш-бунар водата, там си бели бяла Анаста платната. Кир Яначко на чардаци стоеше и си свири с булгарийка телена. На Анаста тихом-леком думаше: – Мари Анасто, бяла Анасто, бе джанъм, стига си бели белите платна, Анасто, почерня ти бялото лице, Анасто, изгоряха ти белите ръце, Анасто. Че няма ли баща ти пари, Анасто, та да даде да избелят платната. Хайде, Анасто, хайде либе, иди си, та си меси топла пита в огъня и заколи тлъста патка, Анасто. Заколи я, препечи я, Анасто и наточи руйно вино червено, че ще дода довечера на гости. „- А бре, Янаке, назлъм Янаке, бе джанъм, как ще си ида толкоз рано у нази, като си има у нас майка рождена.“ Баща й седи на ханските пенджери и свири с булгарийка шаракийка. Па на Анаста тихом – леком думаше: „Хайде, Анасто, хайде буба, ела си, та да сготвиш топли гозби всякакви, да намесиш топли бели самуни, да наточиш руйно вино червено. На постели божигробски мисали, нареди светогорски талари, че ще дойдат табашките баш калфи тази вечер на вечеря у нази. По-малко ще, буба, Анасто, да ядат, по-много ще, тебе Анасто, да гледат и ще тебе, джанъм Анасто, избират за да додат друга вечер на годеж. /народна песен/

Ползвана информация: https://nglas.net/2008/11/13/градски-легенди ; https://bg.wikipedia; Снимка на чешма Езерото – предоставена от Ст. Стефанов от Ловеч

Харесайте страницата ни във Facebook