Чешмата под старата часовниковата кула в Шумен
Ако пиеш вода от тази чешма ще останеш завинаги в гр. Шумен или ще се ожениш там – това гласи стара местна легенда за тази чешма, ако от чучура и обаче течеше вода.
История на чешмата и часовниковата кула
Човек отдалече първо вижда кулата – в долната си част масивна квадратна каменна постройка, а в горната част по-тясна осмоъгълна кула, завършваща с шапковиден метален покрив върху колони. Прилича на камбанария. Но всъщност това е часовник – механизмът е направен от швейцарец. Чукчетата му под покрива правят 156 удара в денонощие – на всеки половин и цял час.
Чешмата е вградена в северната фасада на кулата. Строена е заедно с кулата в 1741 г. Според сведения от местния музей, самата чешма била дарение от кожарския еснаф в града.
Архитектура на чешмата
Оформена е във вид на правоъгълна плоча, широка 1,30 м и висока 1,50 м. Над нея е надвесен корниз, поддържан от 8 канелирани конзолки, високи 20 см, а на 16 см над корниза се очертава една плитка полукръгла ниша.
В средата на нишата е вградена правоъгълна плочка с надпис. Отгоре цялата композиция завършва с една голяма розетка.
Правоъгълната мраморна плоча на чешмата изпъква само 4 см пред плоскостта на кулата. Тя е моделирана като каменна дантела от геометрични плетеници, растителни форми, медальони, вази с цветя, подноси с плодове и розетки, съчетани с плавно извиващите криви на ниши и пезули, характерни за ориенталската архитектура.
На мраморната плоча има надписи. Там е спомената годината на изграждането – 1741 год. и се възхвалява и работата на майстора: „Майсторът постави в нея /в кулата/един великолепен и безподобен часовник и си остави такова име, че няма подобен нему“
Разположението на чешмата е такова, че слънчевите лъчи никога не я огряват фронтално. При изгрев и залез те се плъзгат отстрани на кулата и като падат косо върху нея, обливат със светлина само най-изпъкналите й части. Тогава се открояват по-ясно вазите с цветята, медальоните, плодовете и розетките, включени в рамка, която представлява игрива плетеница от геометрични и растителни форми. И ако от чучура течеше вода, тя щеше да искри на светлината.
Часовниковата кула се намира се съвсем близо до хотел Шумен, на 50м от кръстовището на ул. „Оборище“ и ул. „Васил Левски“ – в дясно по ул. „Цар Самуил“.
Текст и снимки: К. Найденова
Ползвана литература: арх. Ива Любенова: „Чешмите в България от Възраждането“
Снимки: Катрин Найденова
Харесайте страницата ни във Facebook