Фонтанът на якобинците в Лион
Разположен в средата на площада фонтанът на якобинците е построен заради щедростта на един … най-обикновен тапицер от Лион.
История на фонтана на якобинците
През 1843 година, майсторът завещал богатството си на града, с искането на площада да се изгради монументален фонтан, който да е захранван с вода непрестанно.
На това място през годините е имало три чешми, като последната е подавала вода чрез промпа, издаваща силни звуци, което лазело по нервите на тихия човечец. И така изграждането продължило седем години – до 1890г. Тогава се решило площадът да се нарече – Площад на якобинците – кръстен на манастира на якобинците, разположен в южния му край. Архитектът на фонтана е бил вдъхновен от римската гробница на древния Гланум- древен архитектурен комплекс на юг от St Rémi de Provence – приликата наистина е доста голяма.
Кулата е разположена в два басейна, един над друг и заобиколена от четири морски сирени, държащи риби и пръскащи вода.
Кои са фигурите под арките на фонтана?
В четирите арки са поставени скулптурите на четирима художници, олицетворяващи изкуствата, развивани в град Лион.
Ферибер Делорм – голям френски архитект от епохата на Възраждането. Проектирал е замъците Сен-Мор и Ане, както и моста на известния замък Шенонсо, достроил е дворецът Фонтебло и много други. До него е Жерар Одран – гравьор в двора на Людовик XIV.
Другите двама са скулптурът Гийом Кусту и Иполит Фландрен – художник, исторически живописец и портретист.
И до днес красивият фонтан изпълнява функциите си на един от централните площади на Лион, така както е завещал щедрият тапицер Луис Дантон и свежите му струи разхлаждат въздуха в горещите дни.
Разбира се, най – голямата забележителност на Лион е красивата, като лебед кацнал на хълма, катедрала Нотр-Дам-де-Фурвиер – на хълма Фурвиер.
Източници: https://en.wikipedia.org/wiki/Place_des_Jacobins
Текст и снимки: К. Найденова