Остров с фонтан има в средата на площад в Падуа – Prato della Valle, Padova
Знаете ли, че най-големият площад в Италия и вторият по големина в Европа след Червения площад в Москва се намира в Падуа. Казва се Прато дела Вале /Prato della Valle/. Площта му е почти 89 000 кв.м.
Името на прощад Prato della Valle
Името му се тълкува по следния начин – терминът „Pratum“ е бил използван през Средновековието за обозначаване на голямо пространство, което се използва за търговия. Терминът „Valle“ означава „низина“ и „блатиста местност“.
През 589год в поредица от ужасяващи наводнения се е опустошила хидрографската структура на много реки от долината на река По. През този период Прато се превръща в една кална зона и тресавище пълно с комари. През годините там се случват и други наводнения и проблемът със заблатяването става все по-сериозен.
История на площад Prato della Valle
Решението е намерено от Андреа Мемо през 1767г. Неговата правителствена програма за Падуа си поставя две основни задачи: съживяването на търговията в град Падуа и повишаване на нивото на здравеопазването. Той открил, перфектен синтез на тези две цели в проекта си за заблатения Прато дела Вале. Така е създаден един централен елипсовиден остров, заобиколен с елипсовиден канал.
Успоредно на канала, от двете му страни са разположени два реда статуи. Първоначално е бил проектиран и трети ред, но никога не е построен. Островът е образуван чрез превоза на 10 000 колесници земя. Чрез изграждането на канала е решен проблема с наводненията, тъй като той служи за събиране на дренажните и дъждовните води от района и впоследствие за отвеждането им. Крайният резултат е превръщане на блатото в красив площад.
Оформяне на пространствата
Островът в средата е кръстен Memmia на своя създател Андреа Меммо. Две алеи го пресичат под прав ъгъл и водят към четири моста над канала. В средата му, точно в центъра на пресичането на алеите е разположен елипсовиден фонтан.
Статуите в момента са 78 (40 по външния пръстен и 38 по вътрешния), но според първоначалния план би трябвало да са 88. Разликата в броя идва от унищожаването на шестте статуи на венецианските дожи от армията на Наполеон през 1797. Всичките скулптури са на известни личности свързани с Падуа – учени и художници от университета на града, както и личности изиграли важна роля в развитието му.
На северният мост от ляво е статуя №44 – Andrea Memmo, виновникът за вида на този площад и превръщането на блатото в красив канал обграден от статуи.
Prato della Valle в днешни дни
И така площадът става предпочитано място за провеждане на панаири и спортни състезания, като през останалото време е място за почивка и разходка на населението. На площада е изнасял литургия и папа Йоан Павел II през 1982. Всяка събота се провежда традиционния пазар на Падуа с над 160 сергии и всяка трета неделя на месеца е пазар за антики. Няколко пъти в годината на Прато е домакин на концерти с десетки хиляди зрители. По време на големи спортни събития като Световната купа се поставят големи екрани. Площадът е и мястото за традиционните тържества в случай на успехи италианските футболни отбори.
При залез слънце, статуите около канала, старинните сгради и Базиликата Санта Джустина се отразяват във водната повърхност, образувайки втори, огледален площад.
По време на коледните празници прекрасният площад може да придобие и този невероятен вид.