Чешма „Света Богородица“ в близост до изворите на река Младежка, Странджа
За уникалната екопътека „Изворите на река Младежка„, вече разказах в друга публикация. Както споделих там – да видиш как се ражда една река, как се появява едва ли не от нищото, е страхотно изживяване. Разходката в дебрите на пленителната Странджа планина, покрай виещата се край скалите и под дървените мостчета река е незабравим спомен.
В самото начало на екопътеката се минава покрай голяма каменна чешма.
Чешма „Света Богородица“
Чешмата Света Богородица е част от зоната за отдих с барбекю вляво от пътеката към изворите и пещерите на река Младежка. Предполагам, че идеята е след разходката, когато се връщаш да поседнеш там за почивка. Или направо се отива на пикник, но това е по-подходящо за местните хора.
Чешмата е изградена в П-образна форма, двете крила са стъпаловидни. В централната част, под арка са подредени пет чучура – два отгоре и три отдолу. На свода на арката е написано името на Божията майка.
Икона на Света Богородица е сложена в специално направена ниша във формата на кръст.
Името на чешмата е свързано с намиращия се в близост параклис „Света Богородица“. Малкият, самобитен параклис е изграден и се поддържа с много любов от местните хора.
Чешмата е дарение от местен жител – Борис Лимперов, изградена е през 1993год. Дарителят не само е изградил чешмата, но и в продължение на години я поддържа, както и околността – басейните с вода, параклиса, някои информационни табели, чистотата и добрия вид на мястото за пикник. Всичко това безвъзмездно, с доброволен труд и лични средства. Поклон пред такива всеотдайни хора!
През лятото, когато е по-горещо, водата успява да захрани само долните три чучура. Вероятно, гледката на пет течащи чучура е доста по-запленяваща, но и само с трите пак е добре.
Както на много други места и тук хората хвърлят монетки за здраве и късмет в коритото на чешмата.
Водата от чешмата е студено-разхлаждаща и приятна за пиене. Тръгвайки по еко маршрута до изворите на река Младежка туристите могат да заредят бутилките си. А… указателните табели са точно до чешмата.
Цялото това място наистина е природна забележителност, която е удоволствие да се преброди от начало до край, потъвайки в дебрите на загадъчната Странджа.
Текст и снимки: К. Найденова
Източници: https://zelenastrandja.com/