Дижон – по пътя на совата и на други места – част втора
Продължавам разказа за прекрасния Дижон и неговото разучаване, следвайки плочките със совички. По пътя на совата, плочката с № 1 е на площад Дарси.
Паркът и фонтанът на Дарси
За всички, които сме учили хидравлика това име нещичко май напомня. Ами – да, има формула с такова име. Площадът и паркът до него са кръстени на великия учен Анри Дарси, за който Дижон е роден град. Но не само това е причината – по-важното е, че той създава там първата, затворена водопроводна система под налягане. Водата за нея е докарана от над 12км до резервоар. Освен това, пак в Дижон, за първи път водата се пречиства чрез система от филтри с различен пълнеж. Тези придобивки рязко повишили стандарта на живот на дижонци и в знак на благодарност, след смъртта на Дарси, те веднага преименували площада. А 50 години по-късно бил създаден и паркът, с красиви фонтани, стълбища, алеи, статуи и растения. Красивият фонтан с езерцето са до и над самия резервоар от 350 м.куб, съхранявал питейната вода.
На входа на красивата градина, първата създадена в Дижон е скулптурата на бяла полярна мечка, копие на оригинала на Франсоа Помпон, който се намира в Парижкия музей d’Orsay.
Фонтанът „Радост“
На самия площад Дарси има още един фонтан, по-скоро фонтанче, наречено „Радост“ от автора му и чийто първоизточник се намира в гр. Одеса. Това фонтанче ми е мило, тъй като е описано в една от първите ми публикации за този сайт ( https://aquaiarte.com/Фонтани с жабки 2 ) и когато изобщо не си представях, че ще го видя на живо.
Радостни дечица, радостни жабчета …
Забележителности в Дижон
Пътят на совата продължава към останалите забележителности на Дижон.
Театърът
Наричали са Дижон градът на стоте камбани, заради многото църкви там. Част от тях не действат вече, а в едната, в момента е разположен театъра на града и това може би е единственият театър, показващ своите представления на такова място- църквата Saint Jean – внушителна, строга и малко мрачна.
Фонтанът „Le Vendangeur“
Нашият път се отделя от совата и отива при следващия фонтан – на малко площадче с детска въртележка- много пъстро и препълнено с хора особено в летните жеги. Площад Francois Rude – на името на френски скулптор живял наблизо. В центъра му е фонтан в чест на винопроизводството – така типично за района. Човекът отгоре е този, който мачка гроздето с крака, една много отговорна задача – статуята Le Vendangeur е сложена там през 1904 г.
Наистина много живописно.
Площад Liberation и дворецът на херцозите
Накрая, но не на последно място е друго прекрасно място в този уникален град също притежаващо, своята плочка със сова . Площад Liberation – най-големият и точно пред дворецът на херцозите на Бургундия, областта чиято столица е Дижон. Над него се извисява най-високата кула – кулата на Филип Добрия. Фонтаните там са от вида „да се разхладим през лятото“, изникващи направо от плочките и особено любими на децата .
През деня не са нещо осебено но вечер гледката е забележителна.
Дижонската горчица
Дижонската горчица е традиционна горчица на Франция. Град Дижон е бил център на производството на горчица през късното Средновековие и е получил изключителни права във Франция през 17 век. В момента има няколко производителя и техните магазинчета са навсякъде из града. Симпатичните бурканчета са опаковани във всякакви варианти за туриститите, а но много места може и да се пробва.
Зад се усети Дижон, трябва да се види – неговите тесни павирани улички, старите дървени къщи, богато орнаментираните църкви, прозорци, врати и корнизи на сградите и всичко друго, което не може да се опише.
А след като се обиколят всички забележителности по пътя на совата, може да се поеме в друга посока – пътя на виното „La Route des grands crus“, за който гр. Дижон е началната точка.
Текст и снимки: К.Найденова